5 najlepszych wskazówek na to, jak pogodzić życie zawodowe i rodzinne w czasach pandemii

4449
- Advertisement -

1. Wyznacz strefy do pracy w swoim domu

Dla dorosłych: Praca w tym samym miejscu przez zbyt długi czas może w konsekwencji prowadzić do spadku produktywności. Warto znaleźć cichy kąt, by móc skupić się na najbardziej wymagających zadaniach, lecz zmieniać miejsce, gdy przyjdzie nam wykonywać prostsze czynności jak np. czytanie maili.

Dla dzieci: Dzieci również zyskują na zmianach otoczenia, tak jak ma to miejsce w szkołach. Spróbuj pomóc im w budowaniu prowizorycznych sal lekcyjnych w całym domu, dzięki czemu zapewnisz im większą różnorodność, niż gdyby musiały siedzieć i uczyć się w tym samym miejscu przez cały dzień.

2. Znajdź równowagę między czasem pracy i przerwami

Dla dorosłych: Deadline’y nie znikają tylko dlatego, że musimy pracować z domu. Wypróbuj aplikację do koncentracji, która pomoże Ci śledzić aktywny czas pracy i włączać do niego częste przerwy!

Dla dzieci: W zależności od ich wieku dzieci muszą odpoczywać po okresach wzmożonej koncentracji, tak samo jak dorośli. Zamiast przerywać koncentrację, gdy są pogrążone w jakimś zajęciu, spróbuj zmienić nieco przedmiot i skłonić je do przeniesienia się w inne miejsce.

3. Utrzymuj dobrą kondycję ciała i ducha

Zarówno rodzice, jak i dzieci muszą włączyć do swojej codziennej rotyny ćwiczenia fizyczne , nawet podczas pobytu w zamknięciu. Jeśli uda Ci się codziennie wybrać na spacer na świeżym powietrzu, to wspaniałe! Jeśli nie, spróbuj znaleźć jakąś inną formę ruchu, którą mogą uprawiać zarówno dorośli jak i dzieci w domu, np. fitness lub gry taneczne.

4. Pozostań towarzyski i aktywny

Dla dorosłych: Jeśli żonglowanie pomiędzy swoją pracą i obowiązki rodzicielskimi wydaje Ci się trudne, nie krępuj się poinformować o tym pracodawcę i poprosić o pomoc w planowaniu swojego czasu. Może się okazać, że istnieją rozwiązania, które pozwolą Ci zająć się również potrzebami rodziny!

Dla dzieci: Upewnij się, że fizyczna izolacja nie prowadzi do rzeczywistego społecznego izolowania się. Pomóż im pozostać w kontakcie z kolegami z klasy. Po dniu nauki w domu, pozwól im zaangażować się w jakąś formę aktywności online z przyjaciółmi, taką jak gry lub rozmowy z wideo!

5. Rozdziel pomiędzy domowników obowiązki domowe

Dla dorosłych: Chociaż nikt nie oczekuje, że Twój dom będzie nieskazitelny, zwłaszcza jeśli pracujesz zdalnie, to czystość w domu może znacznie zredukować poziom stresu jego mieszkańców. To jedna rzecz mniej zakłócająca Twój spokój, więc spróbuj podzielić zadania domowe między członków rodziny!

Dla dzieci: Niewiele dzieci czerpie przyjemność ze sprzątania, ale na pewno mogą wykonywać drobne prace domowe, jeśli jesteś skłonny przekształcić je w zabawę. Spróbuj zorganizować poszukiwanie skarbów, prosząc je, aby zebrały wszystkie swoje nieużywane zabawki do dużego kosza – spraw, aby było wesoło, abyście mogli usiąść i zrelaksować się pod koniec dnia po dobrze wykonanej pracy!

Jeśli uważasz, że ten artykuł był inspirujący i pomocny, podziel się nim z kimś, kto też mógłby z niego skorzystać!