Nie wszystkie maski chronią nas przed COVID-19 w ten sam sposób! Zobacz, jak je rozróżnić!

- Advertisement -

COVID-19 powoduje poważną infekcję dróg oddechowych, która jest bardzo zakaźna, i sprawiła, że świat prawie stanął w miejscu. Chociaż niektórzy ludzie nie doświadczają żadnych objawów lub doświadczają tylko umiarkowanych dolegliwości, inni mogą cierpieć na poważne komplikacje medyczne, gdy zostaną zakażeni.

Czy maski ochronne minimalizują szanse na zarażenie się, a jeśli tak, to jaki rodzaj masek należy wybrać na czas trwania pandemii?

Jak działają maski ochronne?

Koronawirus rozprzestrzenia się przez przywieranie do cząsteczek, które są przenoszone przez kaszel, kichanie, a nawet wydychanie. Jeśli przedostaną się one do twojego układu oddechowego, możesz się zarazić. Dotykanie powierzchni, na których znajduje się wirus, a następnie dotykanie twarzy może również prowadzić do infekcji.

Maseczka ochrona stanowi fizyczną barierę pomiędzy noszącym a jego otoczeniem i może zapobiegać infekcji na dwa sposoby. Jeśli osoba nosząca maskę jest zakażona, maska zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa do otoczenia. Jeśli osoba nosząca maskę jest zdrowa, maska może zapobiec zarażeniu się COVID-19.

Trzy najczęściej używane rodzaje maseczek ochronnych

  • maseczki domowej roboty, zazwyczaj materiałowe
  • maseczki jednorazowe (chirurgiczne)
  • maski filtrujące N95

Przejdź na następną stronę, by dowiedzieć się więcej o poszczególnych typach masek!