Nie wszystkie maski chronią nas przed COVID-19 w ten sam sposób! Zobacz, jak je rozróżnić!

15216
- Advertisement -

Materiałowe maseczki ochronne Zrób To Sam

Domowej roboty maseczki ochronne mogą być wykonane z różnych materiałów i wzorują się na maseczce chirurgicznej. W zależności od tkaniny, maseczka materiałowa może zapewnić pewną formę ochrony przed kropelkami z powietrza, choć w porównaniu z maską chirurgiczną, jej skuteczność wynosi jedynie około 50%.

Do jej zalet należy zaliczyć możliwość wielokrotnego używania ( należy wyprać je po każdym użyciu) oraz fakt, że może być wykonana w domu. Potrzebne są odpowiednie zasady higieny i fizycznego dystansowania, aby uniknąć poczucia fałszywego bezpieczeństwa podczas noszenia materiałowej maski ochronnej.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Maseczki chirurgiczne są jednorazowymi maskami ochronnymi, które luźno zakrywają usta i nos. Przeznaczone są do ochrony otoczenia przed wydzielinami z dróg oddechowych użytkownika, ale mogą również działać jako bariera przed dużymi cząsteczkami i kropelkami w powietrzu. Chociaż zapewniają lepszą ochronę niż maska ochronna z materiału ręcznego, po użyciu powinny zostać wyrzucone.

Maseczki filtrujące N95

Ten typ maseczki zapewnia lepsze dopasowanie do twarzy i 95% skuteczność filtrowania małych cząstek, substancji rozpylonych i kropelek. Atestowana maska N95 jest w stanie skutecznie eliminować bakterie i wirusy, dlatego też personel medyczny pilnie potrzebuje obecnie tego typu maseczek.

W takich maseczkach oddychanie może być utrudnione, a niektóre osoby nawet nie powinny ich nosić – np. osoby z brodą czy małe dzieci. Są one trudne do zdobycia, co więcej, również powinny być wyrzucane po każdym użyciu.